Show/Hide

News

More »

Voter Registration Information

Last day to register to vote for the annual election is Wednesday, May 27, 2020. 
Download a voter registration form. 
Look up your voter registration status.

Absentee Ballot Application

2020 Municipal Early Ballot Application

ACMi Election Coverage

ACMi provides Annual Town election coverage. Residents can watch candidate profiles and debates, however, due to COVID-19 safety protocols, ACMi will not be providing live election day coverage. For channels and broadcast times please visit ACMi.tv/elections.  

*denotes candidate for re-election

Major Offices Ballot Order for 04/01/2020 

Select Board (2) for 3 years

-Lenard T. Diggins, 8 Windsor St.,#1 
-Diane M. Mahon*, 23 Howard St. 
-Michaiah Healy, 26 Howard St., 

School Committee (3) for 3 years

-Elizabeth R. Exton, 231 Washington St.
-Lynette Martyn, 18 Eustis St.
-Paul Schlichtman*, 47 Mystic St., #8C
--Bill Hayner*, 19 Putnam Rd. 

 Assessors (1) for 3 years

-Errol Tashjian, 1 Robin Hood Rd.
-Mary Winstanley O'Connor*, 781 Concord Tpke. 
-Gordon Jamieson, 163 Scituate St. 

Town Clerk (1) for 3 years

-Juliana H. Brazile, 56 Coolidge Rd.
-Janice A. Weber, 29 Crescent Hill Ave. 
-Patti J. Sawtelle, 115 College Ave. 

Housing Authority (1) for 5 years  

-Joseph S. Daly*, 37 Drake Rd.,#202-5yrs. 
-Jo Anne Preston, 42 Mystic Lake Dr.-5yrs. 

Town Meeting Members Ballot Order for 04/01/2020

Precinct 1     (4) for 3 years
-Rebecca S. Persson*, 15 Fremont St.
-Leah D. Broder, 44 Michael St.
-Charles K. Hartshorne*, 11 Marrigan St.
-Khaled Aly Emadeldin, 38 Hilton St.
-Marian E. King*, 122 Decatur St.
-Nada El-Newahy, 38 Hilton St.

Precinct 1     (1) for 2 years
-Joanna Asia Kepka, 17 Silk St. 

Precinct 2     (4) for 3 years
-Bill Hayner*, 19 Putnam Rd.
-Peter M. Gast*, 36 Margaret St.
-Aimee I. Lim-Miller*, 75 Bay State Rd. 
-William J. Logan*, 5 Mary St.

Precinct 3     (4) for 3 years
-John R. Ellis*, 59 Teel St.
-Courtney Urick*, 11 Teel St.
-Kezia H. Simister*, 24 Teel St.
-Susan D. Stamps*, 39 Grafton St.
-Paula M. Jordan, 40 Windsor St.,#1

Precinct 4      (4) for 3 years
-Carolyn  Frances Sullivan*, 30 Milton St.
-Michele J. Phelan*, 135 Thorndike St.
-Katelyn M. Kerins*, 27 Fairmont St.
-Silvia Dominguez, 72 Thorndike St. 
-Alia K. Atlas*, 49 Magnolia St. 

Precinct 5      (4) for 3 years
-Sarah Caitlin Glover, 139 Franklin St.
-David F. Swanson*, 21 Dartmouth St.
-Brian C. McMurray, 4 Park Street Pl.
-Patrick M. Hanlon*, 20 Park St.
-Adam E. Badik*, 1 Beacon St.

Precinct 5     (1) for 2 years 
-Katherine E. Mayers, 68 River St.

Precinct 6        (4) for 3 years
-George J. McNinch*, 22 Whittemore St., #2
.-Laura Sosnoski Tracey*, 25 Marion Rd.
 -Jill A. Snyder*, 276 Massachusetts Ave., #305

Precinct 6       (1) for 1 year
-Charles E. Blandy, 58 Lombard Ter.,#2

Precinct 7       (4) for 3 years
-Catherine P. McParland*,  227 Broadway
-Sheri A. Baron*, 10 Raleigh St.
-Alexander G. Bagnall*, 10 Wyman St. 
-Mary Claire Malek-Odom, 19 River St.,#2

Precint 8        (4) for 3 years
-Sharon Grossman, 16 Peabody Rd.
-David Kimball Bean*, 50 Jason St.-3yrs. David Bean*, 50 Jason St. 
-David A.. Leone, Jr.  67 Bartlett Ave.
-Carol L. Band*-57 Bartlett Ave.
-John D. Leone*, 51 Irving St.
-William R. Berkowitz*, 12 Pelham Ter.
-Elizabeth H-B Dray-130 Jason St.
-Heather Michelle Barber-24 Irving St.

Precinct 9      (4) for 3 years
-A. Michael Ruderman*, 9 Alton St.
-Steven M. Liggett*, 25 Hayes St.
-Susan McCabe*, 22 Russell St. 

-Lisa S. Blankespoor*, 11 Webcowet Rd.
-Benjamin Rudick, 40 Webcowet Rd.

Precinct 10      (4) for 3 years
-Peter B. Howard*,12 Woodland St.
-Jane L. Howard*, 12 Woodland St.
-Sanjay S. Newton, 32 Ottawa Rd. 
-Christopher John Rohter, 48 Pleasant View Rd.

Precinct 11       (4) for 3 years
-Carl A. Wagner, 30 Edgehill Rd.
-Lynette Culverhouse, 24 Draper Ave.
-Meredith H. DiMola, 47 Crosby St.
-Engjellushe Kozeli Mozina, 155 Summer St.
-Robert J. Radochia* 45 Columbia Rd. 
-Ian Goodsell*, 193 Mystic St.
-Joyce H. Radochia*, 45 Columbia Rd.
-Leba Heigham*, 82 Richfield Rd.


Precinct 12      (4) for 3 years
-Caroline  H. Murray*, 95 Glenburn Rd.
-Shane M. N. Curcuru, 47 Chester St.
-Robin L. Bergman, 320 Park Ave.
-Sanjay S. Vakil, 74 Scituate St.
-Sandra L. Vorce*, 168 Cedar Ave. 
-Eric D. Helmuth*, 33 Grandview Rd.
-Lynette Martyn, 18 Eustis St.
-Juliana H. Brazile*, 56 Coolidge Rd.

Precinct 13       (4) for 3 years
-Mary A .Deyst*, 26 Upland Rd. West-3yrs. 
-David F. Good*, 37 Tomahawk-3yrs. 
-John J .Deyst, Jr.*, 26 Upland Rd. West-3yrs.

Precinct 14       (4) for 3 years
-Michaiah L. Healy, 26 Howard St.
-Richard B. Gallagher*, 29 Fessenden Rd. 
-Shawn D. Healy, 26 Howard St. 
-Wynelle Evans, 20 Orchard Pl.
-Diane M. Mahon*, 23 Howard St. 
-Mark B. Rosenthal, 62 Walnut St.
-John F. Maher*, 990 Massachusetts Ave., #44

-Guillermo S. Hamlin, 1228 Massachusetts Ave., #B

Precinct 15       (4) for 3 years
-Naomi L. Greenfield*, 169 Mountain Ave.
-Wendy Fields, 175 Overlook Rd .
-Beth Ann Friedman*, 10 Hazel Ter.
-Elizabeth R. Exton*, 231 Washington St.
-Paul L. Parise, 106 Hemlock St.

-Rachelle A. Dobbs*, 184 Brattle St.

Precinct 16      (4) for 3 years
-Carol Luddecke, 125 Park Ave.
-Christopher F. DiMeo, 124 Park Ave.
-William B. Harrelson, 27 Ashland St.
-Kevin P. Koch*, 100 Florence Ave.
-Sandra M. Mostajo, 191 Park Ave. 

Precinct 17       (4) for 3 years
-John V. Finochetti*, 55 Dudley St.
-Angela M. Olszewski*, 1 Watermill Pl., #428
-John R. Leonard*, 26 Grove St., #10
 -Xavid Pretzer, 44 Grove St.
-Amy Lynne Slutzky*, 1 Watermill Pl., #407

Precinct 18       (4) for 3 years
-Kasper Kasparian*, 285 Renfrew St.
-Heather Angelina Cooke*, 134 George St.
-Daniel W. Parmer*, 1 Brewster Rd.
-Jeffrey S. Hadden, 198 Sylvia St.
-David Levy*, 95 Rhinecliff St.

 Precinct 18      (1) for 2 years
-John Richard Donato*, 16 Homer Rd.

Precinct 19      (4) for 3 years
-Melanie C. Brown, 14 Skyline Dr.
-Elaine M. Crowder, 2 Glenbrook Ln.,#17 
-Dganit Sivan Cohen*, 43 Brand St.
-Jonathan Rabinowitz, 81 Thesda St.

Precinct 20      (4) for 3 years
-Katharine M. Radville, 106 Paul Revere Rd.
-Maureen E. Gormley, 1250 Massachusetts Ave. 
-Patricia Muldoon*, 67 Smith St.

Precinct 21       (4 ) for 3 years
-Christopher R. Rowell*, 88 Westminster Ave.
-Zarina G. Memon* 15 Sunset Rd. 
-Elizabeth  Benedikt*, 7 Morris St.
-Carmine Arthur Granucci, 16 Nourse St.
-Jordan E. Weinstein*, 23 Lennon Rd.

Town Meeting Members Open Seats

Precincts 1-21 (4) for 3 years
Precinct 1 (1) for  2 years (resignation on 2/06/2020)
Precinct 5 (1) for 2 years
Precinct 6 (1) for 1 year
Precinct 18 (1) for 2 years 

2020 Arlington, MA Local Election Calendar

View the Election calendar above for local election dates and important dates for prospective candidate. Nomination papers are available at the Clerk's Office. Learn more about elected offices.

Mass Election Website

Election Results can be found by year in the navigation to the left.

Town Meeting information may be found here.

Campaign Finance Reports 2020

Reports are posted when provided.